شهرام ترقی

محقق در زمینه کسب و کار

مولف و نویسنده

مدرس علوم تجارت

تحلیلگر زبان بدن و چهره خوانی

ارائه دهنده پروژه کسب و کار

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

شهرام ترقی

محقق در زمینه کسب و کار

مولف و نویسنده

مدرس علوم تجارت

تحلیلگر زبان بدن و چهره خوانی

ارائه دهنده پروژه کسب و کار

نوشته های بلاگ

گامهایی برای حرکت به سوی موفقیت شغلی

گامهایی برای حرکت به سوی موفقیت شغلی

بالا رفتن از نردبان شغلی نیازمند سخت کوشی، وقت شناسی و کمی خوش شانسی است. خیلی خوب می شد اگر مدرک دانشگاهی، مهارتهای شغلی و بازده کاری به طور خارق العاده­ای درهای آرزوهایتان را به رویتان باز می­کرد، اما زندگی این گونه نیست. شما باید خودتان برنامه ریزی کرده و برنامه ­هایتان را اجرا کنید.

در این قسمت نکاتی وجود دارد که می تواند پیشرفت و ترقی را برایتان به ارمغان بیاورد.

۱- در شغل فعلیتان مهارت کامل به دست آورید.

حتی اگر هیچ گونه علاقه ای به انجام دادن شغل فعلیتان ندارید، سعی کنید آن را به بهترین نحو انجام دهید. راههایی پیدا کنید، تا از آن طریق بتوانید خلاقیت خود را افزایش دهید. از روشهایی استفاده کنید تا هزینه ها را تا حد ممکن کاهش دهید. انتقادهای سازنده را بپذیرید. همواره آماده رویارویی با موقعیتهای پیش بینی نشده باشید تا شکست نخورده، دیگران را سرزنش نکنید و وجهه شغلیتان را به خطر نیندازید.

۲- به طور داوطلبانه اضافه کاری کنید.

استراتژیهای شغلی خود را معین کنید. گاهی انجام چند کار کوچک در کنار وظایف اصلی بهتر از به عهده گرفتن پروژه های بزرگ است. در حالی که دیگران برای به دست آوردن مسئولیتهای چشمگیر با هم رقابت می کنند شما می­توانید به راحتی از طریق انجام کارهای کوچک اما مفید، ارزش و اعتبار خود را افزایش دهید.

۳- در چشم کارفرما خوب جلوه کنید.

اگر به طور باطنی هیچ علاقه ای به کارفرمای فعلی خود ندارید، باز باید سعی کنید که در نظر او فرد کارآمدی جلوه کنید. زمانی که او ترفیع رتبه می­گیرد باید کسی باشد تا جای او را پر کند، و چه کسی بهتر از شما؟ هنگامی­که خود را باهوش، کاردان و علاقه­مند به کار نشان دهیدآن گاه استحقاق ارتقای شغلی را نیز دارید. البته باید مراقب باشید که بیش از اندازه چاپلوسی نکنید و بیش از حد به رئیستان نچسبید. شما که دوست ندارید اگر احیاناً او را از روی ناشایستگی اخراج کردند، شما نیز از طرف شرکت مقصر شناخته شوید.

۴- با اداره­ی روابط عمومی در ارتباط باشید.

برقراری ارتباط با پرسنل این بخش به شما کمک می کند تا خیلی سریع از پروژه های آینده با خبر شوید. همچنین افراد این بخش می توانند تاریخ و زمان برگزاری کلاسهای آموزشی جدید را نیز در اختیارتان قرار دهند. اجازه دهید تا همه متوجه شوند که شما اهداف دراز مدتی را در مورد کمپانی دنبال می کنید. بنابراین اگر شرکت برای گسترش و پیشرفت برنامه­ریزی کند،آن گاه نام شما را در لیست خود ثبت خواهد کرد.

۵- ارتباط مناسبی با همکاران داشته باشید.

قرار نیست که همه را دوست بدارید اما در عین حال لازم نیست کسی از این موضوع اطلاع پیدا کند. سعی کنید همیشه مؤدب، محتاط و با ملاحظه باشید. در کارهای گروهی به طور برجسته ظاهر شوید. با قدردانی از زحمات خدمه به راحتی می توانید در بین آنها محبوبیت و مقبولیت پیدا کنید. و باید مراقب شهرت خود نیز باشید. مسائل خصوصی زندگی را برای خودتان نگاه دارید و کاری در اداره، دفتر و یا سفر شغلی انجام ندهید که بعدها موجبات پشیمانی شما را فراهم سازد.

۶- بگذارید مهارتهای مدیریتی شما بدرخشند.

بالارفتن از هر یک، از پله­های نردبان شغلی نیازمند این است که شما توانایی ذاتی مدیریت داشته باشید. برای سایرین قوت قلب باشید. موفقیتهای مختلف را شناسایی کنید و هر چند وقت یک­بار کارها را سازماندهی کنید. دعوت کردن دوستان به صرف نوشیدنی پس از اتمام ساعات کاری گزینه مناسبی برای افزایش روحیه کار گروهی به شمار می رود.

۷- برای خود جانشین تعیین کنید.

حدس بزنید که اگر شما تنها کسی باشید که می تواند شغل فعلیتان را انجام دهد، چه می شود؟ مجبور می شوید تا ابد خودتان آن را انجام دهید. سعی کنید اطلاعات و مهارتهای خود را در اختیار دیگران بگذارید. زمانی که به مسافرت می روید از دیگران درخواست کنید که وظایف شما را به عهده گرفته و طریقه انجام آن نیز به آنها آموزش دهید.

۸- مربی بگیرید.

کسی که به او اعتماد دارید؛ به عنوان مثال، یک مقام ارشد و یا مدیر موفق را انتخاب کنید و از او درس بگیرید. با او در مورد اهداف شغلیتان مشورت کنید و تاکتیکهای نهایی را با او معین کنید. شاید گاهی لازم باشد که برای دست یافتن به موقعیتهای بالاتر از جاهای پست تر شروع به کار و تلاش کنید.

۹- در دوره های آموزشی اضافی شرکت کنید.

با توجه به هر آنچه که مدارک تحصیلی به شما عرضه می کند، باز هم می­توانید چیزهای جدید بیاموزید. در مورد چگونگی برگزاری دوره­های شبانه، سمینار ها، کارگاه های عملی از مربی و کارفرمای خود سؤال کنید و ببینید که می توانند چه فایده­ای در ارتقای سطح دانش فعلی شما داشته باشند.

کتابها و مقالات مربوط به کار و تجارت را مطالعه کنید. برای گرفتن اخبار اینترنتی ثبت نام کنید و سعی کنید اطلاعات به روزی، هم در زمین شغلی و هم در زمینه­ ی صنعتی داشته باشید.

۱۰- همیشه شیک پوش باشید.

خیلی تعجب می کنید اگر یک روز ببینید که رئیس هیئت مدیره لباس مناسب بر تن نکرده. اگر مقررات اداره، شما را ملزم به پوشیدن لباس فرم می کند، سعی کنید همواره مرتب و تمیز باشید. یک کت مناسب در اختیار داشته باشید تا اگر یک روز به دفتر مدیریت فراخوانده شدید بتوانید از آن استفاده کنید. موهای خود را مرتب کرده و کفشها را نیز واکس بزنید.

۱۱- اثری از خود بر جای بگذارید.

هیچ گاه نمی دانید که شانس از کجا وارد می شود. زمانی که مدیران ارشد کارخانه های دیگر را ملاقات می کنید همیشه از خود جای سؤال برای آنها باقی بگذارید. زمانی که تجارت الکترونیکی می کنید و یا رو در رو با مشتریها ارتباط دارید کاری کنید که در ذهن آنها باقی بمانید. لاف نزنید، بیش از اندازه به خود نبالید و زیادی مصر نباشید. جاه طلبی و بلند پروازی تا جایی مقبول است که تبدیل به خود پسندی نشود.

۱۲- با زمانبندی حرکت کنید.

بهتر است که هیچ گاه خودتان درخواست ترفیع رتبه نکنید. زمانی که مدیرتان تحت فشار است و کم کم در حال نزدیک شدن به مهلتهای نهایی هستید از او چنین تقاضایی نکنید. زمان مناسب را با دقت کامل انتخاب کنید و طوری رفتار کنید تا آنها متوجه شوند که شما قابلیت انجام کارهای بیشتر را دارید. کاری نکنید که تصور شود شما برای ترفیع رتبه و گرفتن عنوان جدید عجله دارید.

۱۳-پیشرفت اتفاقی نیست.

نباید تنها با اتکا به شایستگیها، استعدادهای بالقوه، و حس برتری انتظار پیشرفت داشته باشید. گاهی اتفاق می افتد که سمتهای بالاتر به افراد نالایق واگذار می شود. در این حال رفتار کودکانه از خود بروز ندهید چرا که آن وقت معلوم خواهد شد که شما فرد مناسبی برای آن سمت به خصوص نبوده اید. با پیروی از نکات ذکر شده به تلاش و کوشش ادامه دهید. شاید یک سمت بهتر برای شما به وجود آمد و یا جانشین تازه کار، نالایق از آب در آمد و شما با افتخار جایگزین او شدید.

روی اهداف شغلی دراز مدت خود تمرکز کنید. صداقت و اطمینان خود را حفظ کنید و از تلاش کردن دست نکشید،آن گاه می بینید که چیزی جز پیشرفت از آن شما نخواهد شد.

مولف: شهرام حمامی ترقی

آلبوم تمبرهای یادگاری من جلد دو
فهرست
برچسب ها:
درج دیدگاه