شهرام ترقی

محقق در زمینه کسب و کار

مولف و نویسنده

مدرس علوم تجارت

تحلیلگر زبان بدن و چهره خوانی

ارائه دهنده پروژه کسب و کار

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

شهرام ترقی

محقق در زمینه کسب و کار

مولف و نویسنده

مدرس علوم تجارت

تحلیلگر زبان بدن و چهره خوانی

ارائه دهنده پروژه کسب و کار

نوشته های بلاگ

چهره خوانی

چهره خوانی

چهره خوانی

بشر در طول قرون متمادی سعی نموده تا با پیوند زدن خصیصه های صورت افراد به ویژگیهای شخصیتی،  متوجه  افکار و درون دیگران شود. با گذشت سالها علم چهره شناسی نیز گسترش یافته و به شاخه های مختلف تقسیم شده است. برای مثال: ًمتوپوسکپیً علم پی بردن به سیرت و درون آدمی از روی خطوط روی پیشانی است.

ًفرنولوژیً علم جمجمه خوانی و مطالعه طرز تشکیل جمجمه می باشد که به بنا نهادن شخصیت و امیال ذاتی و روانی افراد کمک می کند.

ًفیزیوگنومیً یا علم چهره شناسی، موضوعی است که ما به آن خواهیم پرداخت. این علم به ما می آموزد که چگونه از روی چهره افراد پی به شخصیت آنها ببریم.

امروزه دانشمندان به چنین علومـی، “شبه علوم” اطـلاق کرده و بـهای زیادی به آن  نمی­دهند و همانند علومی مانند “طالع بینی” به آنها می نگرند: اثبات نشده ولی بی­ضرر. با این وجود هنوز بسیاری از مردم چهره خوانی را راهی مطمئن برای قضاوت در مورد افراد می دانند. چیزی که اهمیت دارد این است که چهره را بصورت کامل و دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تا رسیدن به همه حقایق از قضاوتهای شتابزده اجتناب کنیم.

اکنون گذری می کنیم بر نکات بنیادین چهره خوانی و چگونگی تشخص شخصیت افراد:

شکل صورت

دراز و کشیده: افرادی که دارای چنین صورتی هستند عموماً دارای صـبر و تحمل زیاد بوده و توانایی حل مشکلات در آنها بیشتر است. جذابیت و خوش ترکیب بودن افراد با چنین صورتی نشانگر این است که آنها معمولاً کارهای خود را نیمه تمام رها نکرده و عادت به انجام امور بطور تمام و کمال دارند.

گرد: این شکل دلالت بر امیدواری زنده دلی و انرژی دارد. اینگونه افراد می­توانند اتاقی دلگیر و ساکت را به بمبی از خنده و شادی تبدیل کنند.

پهن: اینگونه اشخاص بردبار و مهربان و معمولا افراد روشنفکری می باشند.

مربعی: طرفدار استقلال فردی و فردگرایی، سختکوشی برای دستیابی به آرزوها، زیرکی و فعال بودن از ویژگیهای این افراد محسوب می شود.

پیشانی

صاف: کسانیکه که دارای خطوط در پیشانی نیستند، افرادی اندیشمند و همیشه در حال تفکر می باشند و در تصمیم گیریها سریع و منطقی عمل می نمایند.

چروکیده: وجود خطوط در سطح پیشانی نشان می دهد  که اینگونه افراد به سرعت هیجان زده و احساساتی شده و سریع آشفته و پریشان حال می گردند.

چشم

رمان­ها، داستان­ها و اشعار بسیار زیادی در مورد چشم و ارتباط آن با خصوصیات روحی و روانی انسان نوشته شده است. چشمها هیچگاه دروغ نمی­گویند؛ آنها بیانگر احساس درونی و واقعی ما می باشند.

اضطراب: اگر مابین عنبیه و پلک پایینی هـر دو چشم مـقداری سفیدی وجود داشت، آن شخص انسانی مضطرب و نگران است.

تندخویی: اگر بالای عنبـیه بخشی سفید رنگ وجود داشت، علاوه بر استرس نشانگر تندخویی و پرخاشگری در فرد است.

روان پریشی: چنانچه دور تا دور عنبیه را سفیدی فرا گرفته باشد، نشانگر عدم تعادل و پایداری روح و روان فرد خواهد بود.

شادی: وجود خطوط کوچک در خارج از چشمها حاکی از خنده رویی و شادبودن فرد می باشد.

ابرو

صاف: صافی و مستقیمی ابروها نشانگر اندیشه، تفکر و ایده گرایی فرد می­باشد.

کمانی: افرادی که دارای ابروهای خمیده و کمانی هسـتند از حکایت­ها و داستانهای واقعی لذت می برند.

باریک: اینگونه افراد معمولاً دارای اعتماد به نفس اندکی می باشند بخصوص اگر ابروی آنها بجز باریکی، بالا و گرد نیز باشد.

پیوسته: پیوستگی ابروها نشانگر این است که فرد دائماً در حال تفکر و اندیشه بوده و ایده های جالبی در سر دارد.

پلک

کوچک: اگر فاصله بین بالای پلک و مژه کم باشد بیانگر استقلال فرد می باشد و اینکه آن فرد حتی ممکن است بصورت ارادی خودش را به دیگران نزدیک نکند.

بزرگ: بزرگ بودن پلک دلالت بر وابستگی شدید فرد به دیگران دارد.

بینی

کوچک: گفته می شود اشخاصی که بینی کوچک دارند ذاتاً افرادی ضعیف و اغلب غیرقابل اتکا بوده و در تصمیم هایشان استوار و ثابت قدم نمی باشند.

بزرگ: بزرگی بینی نشانه ابتکار و عزم و اراده می باشد. یک شخصیت قوی که اثرش را برجای خواهد گذاشت.

تیز: تیز بودن نوک بینی نشانگر این است که فرد خود را مقید به رعایت آداب و رسوم ندانسته و با اطرافیانش به راحتی برخورد می کند. اینگونه افراد خود را باور داشته و بی باکانه و متهورانه خود را به دیگران نزدیک می کنند.

عقابی: خودخواهی، دودلی و حساس بودن از جمله ویژگیهای کسانی است که دارای چنین بینی ای می باشند.

گوش

کوچک: کوچکی گوش نشانه تزلزل و احساس نا امنـی در افـراد اسـت هر چند اینگونه افراد می دانند که چه می خواهند و معمولا” سخت کوش و کارکن هستند.

بزرگ و دراز: این قبیل افراد معمولاً انعطاف پذیر نبوده و به سختی آرام و بی خیال می شوند.

پرمو: افرادی که دارای گوشهایی پرمو هستند معمولاً وسواسی و نکته بین بوده و وقت زیادی را برای چیزهای بی اهمیت تلف می کنند.

گونه

برجسته: برجستگی گونه نشانگر قدرت، انرژی و اعتماد بنفس است. کسانی که دارای گونه برجسته می باشند تمایل بیشتری برای پذیرفتن اشتباهات دیگران دارند.

گود: علاوه بر جذابیت و زیبایی دلـیلی بر خـوش مشـربی و سازگاری فرد می­باشد.

چانه و فک

فک چهارگوش: افراد با فک چهار گوش و مربعی انسانهای تسخیر ناپذیر و سرکش می باشند. آنها توانایی تبدیل رویاهایشان به واقعیت را دارند.

چانه های برآمده: اینگونه افراد، اشخاصی خودستا بوده و تصور می کنند هیچ چیزی جز خود آنها اهمیت ندارد و جز خودشان حرف کس دیگری را قبول نداشته و خود را عقل کل می دانند.

لب

قلوه ای: لبهای قلوه ای علاوه بر زیباتر نمودن صورت، نشانه بخشش و گشاده دستی می باشد. معمولاً اینگونه افراد تمایل دارند در مورد خودشان صحبت و گفتگو کنند.

نازک: نازک بودن لب بیانگر خویشتن گرایی ذاتی در اشخاص است.

لب بالایی نازک پایینی قلوه ای: نشانه این است که فردی متقاعد کننده و مجاب کننده می باشد.

مطلب آخر

چهره خوانی یک علم دقیق و ثابت شده نیست و حتی با گذراندن دروه ­های آموزشی دقیق و پیشرفته نیز نمی توان بطور قطع در مورد شخصیت و درون افراد صحبت نمود. نتایج شما در سنجش شخصیت، بستگی به تعداد فاکتورهای مورد تحلیل قرار گرفته دارد ولی با بیاد داشتن نکات ذکر شده می توانید قبل از صحبت کردن با افراد تا حدی متوجه شخصیت آنها شوید.

مولف: شهرام حمامی ترقی

آلبوم تمبرهای یادگاری من جلد یک

برچسب ها:
۴ دیدگاه
 • مسلم ایران دوست ۷:۴۲ ق٫ظ اسفند ۱۸, ۱۴۰۰ پاسخ

  سلام جناب ترقی عزیز .ممنون بابت مطالب مفیدتان
  بنده در حوزه تاثیر محیط بر رفتارهای انسانی مختصر تخصصی دارم / تز دکتری ام هم به صورت ویژه با موضوع بررسی تاثیر محیط بر خلاقیت می باشد/ /نقش مایه ها / موتیف ها / لوگوها / رنگها/ فرمها حتی بافت سطوح، آثار رفتاری دارند / نکته ای که با مبحث حضرتعالی مرتبط است این است که بنده مدتی واحد مبانی هنرهای تجسمی تدریس می کردم که به صورت اتفاقی متوجه شدم تا حد زیادی می توانم امضای افراد را تحلیل کنم بدون انکه صاحب امضا را دیده باشم . و معمولا بالای ۷۰ درصد تحلیل ها به واقعیت افراد تطبیق داشته است/ چنانچه این موضوع برای شما جذاب باشد همکاری با شما باعث افتخار من است

 • محمد صادق پیش بین ۱۲:۱۴ ب٫ظ اسفند ۱۸, ۱۴۰۰ پاسخ

  بسیار عالی بود . شهرام ترقی را سالهاست میشماسم
  شاید بیش از ۲۵ سال
  رشد استاد ترقی را روز به روز دیدم
  براش آرزوی سلامتی دارم

 • نادر دوانی ۵:۲۲ ب٫ظ اسفند ۱۹, ۱۴۰۰ پاسخ

  همانطور که شما فرموده اید این مطالب برداشت از تجربیات در برخورد با افراد مختلف است اما پایه علمی و واقعی ندارد چون بسیاری از خصلت‌های بیان شده در علائم چهره و …با تجربیات من منطبق نمیشود اما بعضی هم بسیار نزدیک است

  • شهرام حمامی ترقی ۹:۵۳ ب٫ظ اسفند ۱۹, ۱۴۰۰ پاسخ

   با سلام و ممنون از اینکه نظر داده اید
   چهره خوانی و زبان بدن حداکثر ۶۰ درصد حقایق را بیان می کند اما بیش از آن باید رفتارهای کلامی و طرز فکر طرف مقابل را مشاهده نمود.
   هرگونه نظریات و تحقیقات این دانش را توسعه می دهد و خوشحال از این هستم که شما هم علاقمند هستید و به این علم کمک میکنید

درج دیدگاه